Daha kapsayıcı becerilere dayalı bir ekonomi inşa etmek: Küresel beceri girişimimiz için bir sonraki adımlar

Beş kişinin fotoillustrasyon
Geçen yaz, dünya çapında 25 milyona ulaşmak için küresel bir beceri girişimi başlattık. Dokuz ay sonra, 30 milyondan fazla insana yardım ettik, projelerimizden öğrendik ve çalışmalarımızda bir sonraki aşamayı başlatmaya hazırız. Bugün, detayları paylaşmak için meslektaşım ve LinkedIn CEO'su Ryan Roslansky'ye katılmaktan heyecan duyuyorum. Aşağıda göreceğiniz gibi, bu çalışmalarımızı genişletir, vizyonumuzu genişletir ve Microsoft ve LinkedIn'i 2021'de 250.000 şirketin beceri tabanlı bir işe alım yapmasına yardımcı olacak yeni bir söze taahhüt eder.
Planlarımız, salgın sonrası daha kapsayıcı bir toparlanma için neyin gerekli olduğu vizyonuna temellenmiştir. COVID-19 rekor işsizlik rakamlarınayol açtı , dünyadaki insanların geçim kaynaklarını kesintiye uğrattı. Bir asır önce, ABD ve diğer hükümetler, Büyük Buhran ve İkinci Dünya Savaşı'nın yarattığı ikiz krizlere, zamanlarının altyapısına ve insanlarına yatırım yaparak yanıt verdi. Bu sadece yolları ve köprüleri değil, elektrik ve telefon gibi icatlara her yerde erişimi ve insanlık tarihinin en büyük eğitim genişlemesini de içeriyordu.
1970 yılına gelindiğinde Amerika'nın lise mezuniyet oranı %80'e ulaşırken, bu oran yüzyılın başlangıcında %6'ydı. [1] Belki de diğer tek göstergelerden daha fazla, bu neden 20lik yüzyıl sadece ekonomik verimliliği artırmakla kalmadı, aynı zamanda faydalarını çok geniş bir şekilde dağıttı.
Bugün dünyanın da benzer bir fırsatı var. 21'in yeni neslist yüzyıl altyapısı, ticaret, sağlık ve eğitimin can damarı haline gelen dijital cihazlara ve geniş bant bağlantısına erişimi genişletecek yeni yatırımlar çağrısında bulunuyor. Ve benzer şekilde, yeni nesil bir teknolojinin insanların kişisel gelişimi için gerekli hale getirdiği eğitim ve becerilere olan bağlılığın yenilenmesi çağrısında bulunuyor.
Dünyanın geçmişte ele alması gereken ihtiyaçlara önemli benzerlikler olsa da, önemli farklılıklar da vardır. Daha çeşitli bir iş gücü, daha geniş bir eğitim ihtiyaçları ve fırsatlarıyla karşı karşıyadır. Bazı kariyerler daha fazla örgün eğitim gerektirirken bazıları gerektirmez. Daha fazla iş toptan yeniden eğitim gerektirmez, ancak insanların mevcut becerileri arasında belirli boşlukları doldurması gerekir. İşverenler ve çalışanlar bu becerileri giderek daha fazla tanımlamalı ve geliştirmeli ve daha dinamik ve daha hızlı çalışan ve terfi ihtiyaçlarıyla bağ kurmalıdır.
Bu, kamu ve özel sektörde yeni girişimler ve daha fazla işbirliği gerektirir. Bu küresel bir meydan okuma. Hiçbir hükümet veya endüstri bu ihtiyacı tek başına tam olarak karşılayamadı ve tek bir şirketin etkisi daha da sınırlı olacak. Ancak LinkedIn, GitHub, Microsoft Learn ve birçok işletmenin dijital dönüşümunu destekleyen çok çeşitli teknolojilerle, taşımamız gereken çok çeşitli dijital beceri kaynaklarına sahibiz. Küresel beceri girişimimiz, insanların karşılaştığı pratik engeller ve bunları aşmanın yeni yolları hakkında bize yeni bilgiler verdi.
Bugün Ryan ve ben LinkedIn ve Microsoft için bir sonraki beceri bölümünü paylaşıyoruz. Bu, küresel beceri girişimimizdeki ortaklar ve katılımcılar için en iyi neyin işe yaradığını ve ücretsiz içerik ve sertifika tekliflerini 2021'in sonuna kadar genişleteceğini ortaya alacaktır. LinkedIn'de ve Microsoft genelinde, daha kapsayıcı becerilere dayalı işgücü piyasasını desteklemek için yeni çalışmalarla iki katına çıkarıyoruz ve bunları yeni işlerle daha kolay bağlayan daha fazla alternatif, daha fazla esneklik ve erişilebilir öğrenme yolları oluşturuyoruz. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Siyahi ve Afrikalı Amerikan toplulukları da dahil olmak üzere COVID-19 düşüşünden en çok etkilenenlere hizmet eden kar amacı gütmeyen ortaklıklar aracılığıyla dijital eşitliği ilerletmek için Microsoft Hayırseverlik'teki çalışmalarımızı güçlendiriyoruz.
Çalışanlarla başlayın...
Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, 30 milyondan fazla insana ulaşan küresel bir beceri girişimini takip ettiğinizde, kendiniz çok şey öğrenirsiniz. İyimserlik için çok fazla nedenin yanı sıra, önümüzdeki işin ölçeği hakkında bazı ayıltıcı hatırlatmalar var.
İyi haber şu ki, her yerdeki çoğu insan yeni dijital beceriler öğrenmek istiyor. Bu teklifi geçen yaz LinkedIn Learning'de talep edilen roller için 950 saatten fazla içerik içeren 500'den fazla çevrimiçi kursa ücretsiz erişim sağlayarak test ettik. Ayrıca, Microsoft ürün ve hizmetleri için isteğe bağlı teknik beceriler konusunda ücretsiz, etkileşimli, uygulamalı eğitim için kişileri Microsoft Learn'e bağladık. Son olarak, GitHub Learning Lab'e ve teknoloji ve kodlamayı öğreten yüzlerce ücretsiz tanıtım modülüne ücretsiz erişim sağladık.
Takip eden sekiz ayda, 249 ülke ve bölgede 30,7 milyon kişi bu fırsatlardan yararlandı. Detayları aşağıdaki interaktif harita ve tabloda görebilirsiniz. ABD kadar büyük bir ülkenin 8,1 milyon katılımcıyla en büyük tek sayıyı oluşturması şaşırtıcı değil. Ama Antarktika'dan 91 katılımcı beklemiyordum. Dijital beceri artık kelimenin tam anlamıyla küresel bir fenomendir. Girişimimizde öğrenciye sahip ilk 10 ülke Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Brezilya, İngiltere, Meksika, Polonya, Fransa, Almanya, Kanada ve İspanya'dır.
249 ülke ve bölgede 30.681.893 katılımcı
Küresel beceri girişimi katılımcıları grafiğiHoş geldiniz haberlerinin ikinci bir parçası, insanların en çok talep duyulan işler için gereken doğru becerileri geliştiriyor gibi görünen sınıflara odaklanmasıdır. Bu, örneğin, beceri girişimindeki en popüler LinkedIn Öğrenme yollarından üçü de dahil olmak üzere çok çeşitli işler için gereken yatay becerileri ele alan kurslardaki kapsamlı alımda yansıtılır. Bunlar kritik yumuşak beceriler için yollardır; çeşitlilik, kapsayıcılık ve aidiyet; ve dijital dönüşüm. Ayrıca, insanların aldığı daha odaklı sınıflar ile dünya ülkelerinde açık olan işler arasında güçlü bir korelasyon görüyoruz. Örneğin, girişimimizde en çok kullanılan 10 talep, rol tabanlı LinkedIn Öğrenme yolu, alım sırasına göre aşağıda sıralanmıştır, LinkedIn Ekonomik Grafiği'nde dünya çapında izlenen işgücü piyasalarının çoğunda iyi temsil edilmektedir.
LinkedIn teknolojiyle ilgili işler listesiBu geniş alım, insanların kariyerlerini ilerletmek için zaten kullandıkları platformlara eğitim araçları getirmenin öneminin altını çiziyor. Her hafta 40 milyon kişi yeni bir iş aramak için LinkedIn'e geliyor. Beceri girişimimiz, insanların yeni bir pozisyon için gereken becerileri yakmaya yardımcı olmak için LinkedIn platformunu kullanma ve kurslar alma fırsatı yarattı. Girişimimizin katılımcılarının %60'ından biraz fazlasının LinkedIn Learning'de ders aldığını görmemizin bir nedeni de muhtemeldir.
Bu öğrenme, beceri çalışmalarımızın bir sonraki aşaması için yönün bilgilendirilmesine yardımcı oldu.
Daha kapsayıcı becerilere dayalı bir işgücü piyasası geliştirin...
Ryan'ın blogunda özetleyiş dediği gibi, LinkedIn ve Microsoft genelinde geniş bir beceri vizyonuna bağlıyız. Her şey daha alternatif, esnek ve her zaman erişilebilir öğrenme yolları oluşturmakla ilgilidir. LinkedIn, Microsoft'un bu alandaki çabalarının merkezinde yer almaktadır ve şirketin diğer bölümleri ilerlemelerini inşa edecek ve tamamlayacaktır.
LinkedIn merkezde. LinkedIn'in dünya çapında daha etkili beceri için gereken altyapıyı oluşturmaya yardımcı olmak için bugün duyurduğu çalışma beni belki de en çok heyecanlandıran şey. Ryan'ın da açıkladığı gibi, herkesin aynı "beceri dilini" konuşmasına yardım etmeliyiz. Blogunda, insanlar aynı şey hakkında çok farklı ve kafa karıştırıcı terimler kullanarak konuştuklarında hem bireyler hem de işgücü piyasası için ortaya çıkan engelleri daha geniş bir şekilde göstermektedir. Sanki modern dünya eski Babil Kulesi'ninkendi becerikli versiyonunu yaratmış gibi.
LinkedIn, LinkedIn Beceri Grafiği'ndeki pazar lideri ve yaygın olarak kabul gören beceri taksonomisi aracılığıyla bu karışıklığa karşı bir panzehire sahiptir. LinkedIn artık bireyler, işverenler, eğitim kurumları ve devlet kurumları için ortak bir beceri dili oluşturmaya yardımcı olmak için bu Grafiğe erişimi genişletecek.
Ryan'ın ana hatlarıylabelirttiği gibi LinkedIn, ilki bireylere, ikincisi işverenlere odaklanan iki yakın ilişkili alanda da adımlar atıyor. LinkedIn, insanların potansiyel ilgi çekici talep gören işlerde eşleyen becerileri belirlemelerine yardımcı olmak için Ekonomik Grafiğinden veri çekecektir. Ayrıca, LinkedIn Learning'deki beceri girişimimizden ücretsiz kurs teklifleri 2021'in sonuna kadar uzanacak ve insanların edindikleri becerileri göstermeleri için yeni yollar ekleyecek. Bugün duyurulan yeni bir özellik, bireylerin LinkedIn profilleri için oluşturabilecekleri bir video Kapak Hikayesidir. İşe alma yöneticilerinin yüzde 75'inin standart bir özgeçmişi yetersiz bulduğu bir dünyada, bu, yeni bir işe neler getirebileceğini kişisel olarak iletmek isteyen insanlar için yeni bir araç sağlar. Bu yeni özellik, piyasaya sürülmesinin ilk aşamasında ve altyazı özellikleri yakında geliyor.
Bu adımlar kritik olsa da, dünyanın daha iyi işe alım teknolojisine de ihtiyacı var. Bu yüzden LinkedIn yeni bir Beceri Yolu. Bu, işe alımcıların kanıtlanmış becerilerine göre adayları kaynakla getirmelerine yardımcı olmak için LinkedIn Learning kurslarını Beceri Değerlendirmeleri ile bir araya getirecektir. İlk katılımcılar arasında BlackRock, Gap Inc. ve TaskRabbit bulunmaktadır. Ryan'ın daha ayrıntılı olarak açıkladığı gibi, bu LinkedIn'in bu yıl 250.000 şirketin beceri tabanlı bir işe alım yapmasına yardımcı olma taahhüdünün bir parçası.
Microsoft'un geri kalanını beceri tabanlı bir ekonominin arkasına koymak. LinkedIn'in geniş kapsamlı dijital beceri fırsatlarını teşvik etmek için yaptığı çalışmaları desteklemek için Microsoft'un her bölümünü bir araya getiriyoruz.
Bu, K-12'deki öğrencilerin teknolojiye olan meraklarını ve güvenlerini arttırmak için erişilebilir ve eğlenceli bilgi işlem eğitimi ile başlar. Öğrenciler için binlerce saatlik eğitim içeriği içeren oyun tabanlı öğrenme platformumuz Minecraft: Education Edition, 2021 Dünya Günü için İngilizce öğrenme müfredatını başlatıyor ve sürdürülebilirlik eğitimini genişletiyor. Çevrimiçi bilgi işlem eğitim platformumuz Microsoft MakeCode,öğrencileri oyun geliştirme ve bilgisayar bilimi kavramlarıyla tanıştıran kendi kendine tempolu bir dizi öğretici aracılığıyla öğrencilerin evde öğrenmelerini desteklemek için bir Acemi Beceri Haritası kılavuzu yayınlıyor. Ayrıca, lise öğrencileri için MakeCode Arcade kullanarak Microsoft MakeCode müfredatı ile yeni bir Gelişmiş Yerleştirme Bilgisayar Bilimleri İlkeleri yayınlıyoruz.
Yüksek öğrenim öğrencilerini ve kurumları işgücüne hazır olarak desteklemek için Microsoft, LinkedIn tarafından desteklenen ve Kariyer Koçu. Bu, yükseköğretim öğrencilerinin kariyer yollarını keşfetmeleri, gerçek dünya becerilerini geliştirmeleri ve ağlarını tek bir yerde oluşturmaları için yapay zeka tabanlı bir beceri tanımlayıcısı ve bir öğrencinin kapsamlı profilini iş piyasası eğilimleriyle uyumlu bir LinkedIn entegrasyonu kullanarak kişiselleştirilmiş rehberlik sağlayacaktır. Ayrıca, yükseköğretim kurumlarının öğrenci becerileri, kariyer hedefleri ve iş piyasası eğilimleri hakkında fikir edinmelerine yardımcı olur.
Ayrıca LinkedIn'in çalışmalarını daha gelişmiş becerilere dayalı öğrenme için ek ve daha derin tekliflerle tamamlıyoruz. Microsoft Learn aracılığıyla küresel beceri girişimimizde sunduğumuz tüm ücretsiz kursları ve düşük maliyetli sertifikaları 2021'in sonuna kadar uzatacağız ve düşük maliyetli sertifika teklifini iş arayanların ötesine öğrencilere de genişleteceğiz. Bunlar 10 yüksek talepli teknoloji işine uyum sağlamak. Bulut temelleri için öğrenme yollarımız, siber güvenlik, yapay zeka ve Azure, Microsoft 365, Power Platform ve Microsoft Dynamics tekliflerimizle ilgili becerilerimiz de dahil olmak üzere küresel beceri girişimimizin bir parçası olarak 3,5 milyondan fazla kişinin bu teklifleri kullandığını gördük.
Son olarak, Teams için yeni Viva Learning uygulamamızın işverenler ve çalışanlar için daha iyi becerilere dayalı eğitimin teşvikinde önemli bir rol oynamasını bekliyoruz. Viva Learning, insanların bir kuruluş genelindeki içerik kitaplıklarını keşfedebileceği, paylaşabileceği, önerebileceği ve öğrenebileceği merkezi bir öğrenme merkezi sağlayacaktır. LinkedIn Learning, Microsoft Learn, Microsoft 365 eğitimleri, üçüncü taraf içerik sağlayıcıları, Öğrenme Yönetim Sistemleri ve bir kuruluşun kendi özel içeriğinden içerik içerecek ve öğrenmeyi bir çalışan gününün doğal bir parçası haline getirecektir. Viva Learning, Nisan ayında genel önizlemede kullanıma sunulacak.
Dijital özkaynaklara yatırım yapın...
Geçen yaz dijital eşitliği küresel beceri girişimimizin özel bir odağı haline getirmeye karar verdik. Bunu, COVID-19 gerilemesinin en büyük yükünün daha düşük eğitime sahip olanlar, engelliler, ırksal ve etnik azınlıklar, kadınlar, genç işçiler ve daha az örgün eğitime sahip bireyler tarafından karşılandığının kabulüne dayandırdık. Özellikle Black Lives Matter'ın sunduğu içgörüler tarafından ikna edildik ve Abd'deki Siyah ve Afrikalı Amerikalılara özel bir odak oluşturduk.
Girişimin bir parçası olarak, Microsoft Hayırseverler, genellikle dijital ekonomi tarafından dışlanan yetersiz hizmet alan topluluklardan insanlara yardımcı olmak için dünyanın dört bir yanındaki kar amacı gütmeyen kuruluşlara 20 milyon dolar hibe yatırımı yaptı. Bu toplam, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 50 Siyah ve Afro-Amerikan liderliğindeki ve hizmet veren dijital beceri ve işgücü geliştirme kar amacı gütmeyen kuruluşlara 5milyon dolar hibe içerir. Ayrıca, yetersiz hizmet alan öğrencilere ulaşmak için Africa Tikkun gibi dünyanın dört bir yanındaki kar amacı gütmeyen kuruluşlarla ortaklık yaptık.
Girişimimizin en çarpıcı yönlerinden biri, toplum tarafından güvenilen kar amacı gütmeyen kuruluşların becerikli başarıları olmuştur. Hedefimiz kar amacı gütmeyen ortaklarımız aracılığıyla 5 milyon kişiye ulaşmaktı. Bugüne kadar yaklaşık 6 milyon öğrenciye ulaştık. Ancak bu nicel sonuçlardan daha önemlisi, sarma desteği, koçluk ve mentorluğun niteliksel etkisi ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarla bağlantısı olmayan öğrenciler için olanları aşan yolda program tamamlama oranlarıyla sonuçlanan bağlantılardır. Örneğin, tam bir öğrenme yolunda yer alan birden fazla kursu tamamlayan girişimimizdeki 1,1 milyon kişinin yaklaşık yarısı kar amacı gütmeyen bir ortağın desteğine sahipti.
Ayrıca, kar amacı gütmeyen kuruluşlarımız tarafından yetenekli insanların bir iş için son kilometre bağlantısına ihtiyaç duyduğunu da biliyoruz. Microsoft'un kar amacı gütmeyen kuruluşları ve öğrenme ortakları tarafından beceriye sahip 50.000 iş arayan kişiyi önümüzdeki üç yıl içinde Microsoft ekosistemindeki teknoloji özellikli işlere yerleştirmeye yardımcı olacak yeni bir hizmet olan Microsoft'un Kariyer Bağlayıcısı'nı başlatıyoruz. Career Connector, teknolojide kadınlara ve az temsil edilen azınlıklara özel bir odaklanmaya sahip olacak.
Microsoft'un Career Connector'ı, bu başarılı dijital öğrencilerin bu yeni becerileri kullanan iş fırsatlarını bulmalarına yardımcı olmak için küresel çabamızın bir sonraki aşamasını demirleyecek. Bu işe örnek olarak, salgın nedeniyle hizmetle ilgili önemli sayıda işin etkilendiği Kuzeydoğu Wisconsin'de gösterilmiştir. Buna yanıt olarak, Microsoft, New Northtarafından desteklenen Wisconsin merkezli bir kar amacı gütmeyen kuruluş, bu iş kayıplarını gidermek ve insanların Wisconsin ve ötesinde yeni iş bulmalarına yardımcı olmak için bir çabaya öncülük ediyor.
Küresel beceri duyurumuzdan sonra, New North kamu ve özel sektör liderlerini gener8tor upskilling adlı yeni bir yetenek geliştirme programı oluşturmak için gener8toradlı yerel bir başlangıç hızlandırıcısı ile bir araya getirdi. 700 başvuru ve yüzde 79 mezuniyet oranı ile program, iş arayanların eğitim, mülakat hazırlığı ve yeni iş bağlantıları yoluyla yeni kariyerlere hızlı bir şekilde dönmelerine yardımcı oluyor. Microsoft'un TechSpark programının desteğiyle gener8tor Upskilling, programı Alabama, Indiana ve Alaska'ya götürme planları ile Wyoming ve Virginia'ya genişledi.
Birçok yönden, bu kar amacı gütmeyen çalışma ve beceri girişimimizin diğer yönleri, programlarımızın sunumu için ek önemli yeniliklere işaret ediyor. Microsoft genelinde, öğrencilerin öğrenmeye çalıştıkları içerik bağlamında teknolojiyi kullanmalarını sağlamak için okuma, video ve eller etkileşim olmak üzere birden fazla öğrenme yöntemine yatırım yapıyoruz. Bu farklı öğrenme modlarından yararlanan Microsoft Learn için modüller için tamamlanma oranımız %58, öğrenme yolları için tamamlanma oranımız ise %21 dir ve sektör ortalaması olan %8'i aşmaktadır. İçerik sunmak için bu çoklu öğrenme modları üzerine inşa etmeye devam edeceğiz.
Bu gelişmeler aynı zamanda daha geniş bir ihtİyada işaret ediyor. Hesap verebilirlik ve ek destek olmadan kendi kendine öğrenme, öğrencileri devam etmek için meşgul ve motive etmez. Öğrencilerin ilerlemesine ve öğrenme yollarını tamamlamasına yardımcı olmak için proje tabanlı öğrenme ve iş görüşmeleri ve ağ bağlantıları gibi teşvikler gibi öğrencileri meşgul etmek için yeni çabalara kararlıyız.
Dijital becerilere dayalı daha parlak bir gelecek...
Bu sonraki adımlar bizi heyecanlandırırken, dünyanın yeniden beceriye ihtiyacı göz korkutucu olmaya devam ediyor. Özel işletmeler, işverenler, hükümetler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlardan oluşan küresel bir köyün, bu zorluğun karşılanması için dijital beceri fırsatları yaratmak için bir araya gelmesi gerekecektir.
Dijital teknoloji ve araçların daha kapsayıcı becerilere dayalı işgücü piyasasının geliştirilmesinde merkezi bir rol oynayabileceğine inanıyoruz. Ancak bireylerin daha fazla zaman yatırması ve işverenlerin başarı için kritik öneme sahip işe alım ve eğitim uygulamalarına daha fazla enerji yatırması gerekecektir. Hükümetler, daha fazla ihtiyacı olan insanlara destek ve daha küçük işletmeler için ekonomik teşvikler sağlamak da dahil olmak üzere kritik bir liderlik rolüne sahip olacak. Ve ilk elden gördüğümüz gibi, dünyanın kar amacı gütmeyen kuruluşları dijital eşitliği gerçeğe dönüştürmek için gereken ön cephe çalışmalarında vazgeçilmez olacak.
Söz takip etmeye değer. Bir asır önce dünyanın en başarılı ülkeleri, kırsal toplulukları elektriksiz bırakmaya, evleri telefonsuz bırakmaya ya da liseden mezun olup üniversiteye gitme fırsatı olmayan insanları terk etmeye hazır değildi. Daha cesur hırsları, her zaman kusurlu olsa da, büyüyen bir orta sınıf için onlarca yıllık ekonomik büyüme ve genişleyici faydalar yarattı.
21'de de benzer başarıst yüzyıl bizim ulaşabileceğimiz bir yerde. Ancak, hepimiz sadece insanlara teknolojilere daha kolay erişim sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda onları kullanmak için gereken becerileri sağlayacak yeni şekillerde birlikte çalışmamızı gerektirir.
__
[1] Robert J. Gordon, "Amerikan Büyümesinin Yükselişi ve Düşüşü: İkinci Dünya Savaşı'ndan Bu Yana ABD Yaşam Standardı" (Princeton: Princeton University Press, 2016), 544.

27.10.2021

Diğer Haberler