Alışveriş Sepetim

Daha iyi bir gelecek üretmek: Microsoft akıllı endüstri yeniliklerini duyurdu

Bir kadın ve erkek mühendis birlikte konuşuyorlar.
İşletmeler yeni iş değeri yaratmak, işgücünü güçlendirmek ve yüceltmek, operasyonlarını optimize etmek ve sürdürülebilir bir gelecek için yenilik yapmak için yeni yollar bulmaya çalışırken, imalat endüstrisinde büyük bir bozulma ama büyük fırsat zamanı. Yapay zeka, karma gerçeklik ve otomasyon gibi gelişmiş teknolojiler Endüstri 4.0'ı yönlendirmeye yardımcı olarak "akıllı üretimin" gerçek olduğu bir gelecek yaratıyor. Bugün, müşterilerimiz ve iş ortaklarımız için bu gerçekliği daha da yakınlaştırarak yeni iş sonuçları elde etmelerine yardımcı olacak daha fazla güvenlik, üretkenlik ve verimlilik sağlamaya yardımcı olan güncellemeler sunuyoruz.
Önümüzdeki hafta, dünyanın en büyük endüstriyel teknoloji fuarında küresel liderlere katılmak üzere Almanya'nın Hannover kentinde ilerlerken, güvenilir, yenilikçi üretim çözümlerimizde aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli iyileştirmeler duyuruyoruz:
 • Azure artık cihazlarınız, hub'larınız ve bulut kaynaklarınız için IoT için uç tanmaca güvenliğe sahip ilk büyük genel bulutdur. IoT için gelişmiş tehdit korumasını üç temel hizmete ekliyoruz: IoT için Azure Güvenlik Merkezi artık hub'lar, işlem ve veriler de dahil olmak üzere tüm IoT projelerinde güvenlik en iyi uygulamalarını uygulamak ve tehditleri azaltmak için kullanılabilir. İlk bulut yerel güvenlik bilgileri ve olay yönetimi (SIEM) teklifi olan Azure Sentinel,artık tüm kuruluşu IoT cihazlarını etkileyenler de dahil olmak üzere tehditlere karşı koruyabilir. Azure IOT Hub artık Doğrudan hub portal deneyimi içinde IoT güvenlik bilgileri sağlamak için IoT için Azure Güvenlik Merkezi ile tümleşir.
 • Üreticilere sırasıyla OPC UA özellikli makinelerinin dijital ikizini sağlayan ve güvenlik ve sertifika yönetimini önemli ölçüde artıran Azure Endüstriyel IoT Bulut Platformu çözümümüze OPC Twin ve OPC Vault'un getirilmesi. Ayrıca, IoT Edge'i yükleme sürecini büyük ölçüde basitleştirmek için artık OPC Twin ile entegre olan Connected Factory çözüm hızlandırıcısına önemli geliştirmeler yapıyoruz.
 • Azure IP Avantajı'nın IoT'ye genişletilmesi Azure'a bağlı IoTcihazları ve Azure Sphere ve Windows IoT tarafından desteklenen cihazlarla Azure müşterilerine Azure IP Avantajı avantajlarını genişletir. Ayrıca, LOT Ağına katılan nitelikli startup'lar, Microsoft patentlerini LOT üzerinden ücretsiz olarak alma yeteneğine sahiptir.
Bu blogda Sam George'unAzure IoT Platformu güncelleştirmeleri hakkında daha fazla ayrıntı ve aşağıda Azure IP Avantajı hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere ek iş güncellemelerini paylaşacağız:
 • Endüstri için akıllı yenilikler: Hannover Messe'de, yapay zeka deneyimlerindeki atılımlar, HoloLens 2 ile karma gerçeklik, Dynamics 365 ile iş için hazır çözümler ve Microsoft 365 ile beceri açığını kapatmaya yönelik araçlar da dahil olmak üzere üreticiler için geniş yelpazedeki tekliflerimizi sergileyeceğiz.
 • İş sonuçları elde eden müşteriler: Bühler, Electrolux, Siemens Gamesa ve ZEISS gibi önde gelen üreticileri, aşağıda belirtildiği gibikendi yeniliklerini hızlandırırken destekliyoruz.
 • Yeni ortak çözümleri: Üreticilerin başarılı olmasına yardımcı olmak için Microsoft ile işbirliği yapan iş ortakları ekosistemini büyütmeye devam ediyoruz ve bu hafta birkaç haber duyurduk.
 • Future Computed kitap serimizin en yenisi: The Future Computed: AI and Manufacturing, dünyanın dört bir yanından üreticilerin yapay zekayı benimseme şeklini araştırıyor. Müşterilerimizin yapay zeka potansiyelini gerçekleştirmek için doğru şirket kültürünü ve yetenek boru hattını oluşturmanın önemine dair içgörülerini paylaşıyor ve kamu politikasının işgücü piyasasındaki bozulmayı ele alma ve yapay zekanın etik kullanımını teşvik etmedeki rolünü araştırıyor. Kitabın mayıs ayında piyasaya sürülmeden önce Hannover Messe'deki ana temalarını önizleyeceğiz.
 • IoT, karma gerçeklik, yapay zeka ve üretimde devrim oluşturan diğer önemli teknolojilerden yararlanmak için birlikte nasıl çalıştığımızı göstermek için Hannover Messe standımızda 25'ten fazla yenilikçi şirket bize katılacak.

Geleceğin fabrikasını korumak ve birbirine bağlamak

Bugün Hannover Messe'den önce imalat endüstrisi için bir dizi yeni ürün ve program ilerlemesi hakkında ayrıntıları paylaşıyoruz:
Azure IoT Güvenliği: IoT ve Endüstriyel IoT (IIot) zorluğunun karmaşıklığı ve ölçeği, önde gelen pazar araştırma firmalarının 2020'ye kadar dünya çapında 20 milyardan fazla kurulu uç nokta cihazı olacağını tahmin ederek güçlendirilir ve bunların her biri potansiyel bir güvenlik riski oluşturur. Bazı bulut sağlayıcıları bu bulmacanın parçalarını ele alırken, Azure, IoT güvenliğine uç tanik uç bir yaklaşım sunan dünyanın ilk bulut teklifidir.
Volpara Solutions için CISO ve IoT için Azure Güvenlik Merkezi'ni erken benimseyen Garth Beaumount, "Microsoft Azure IoT Security çözümü, IoT cihazları, IoT hub'ları ve çözümlerimiz tarafından kullanılan bilgi işlem ve veri kaynakları da dahil olmak üzere tam yığın için yönetim ve tehdit koruması sağlar. Bizi 'kendi güvenliğimizi yuvarlamaktan' etkili bir şekilde kurtarıyor ve IoT güvenliğimizi diğer Azure tabanlı çözümlerimiz ve iş uygulama kullanım hattımızla düzgün bir şekilde uyumluyor."
IoT için Azure Güvenlik Merkezi ile müşteriler IOT cihazlarında, uçlarda ve bulutlarda eksik güvenlik yapılandırmalarını bulabilir. Örneğin, IOT cihazlarında hangi bağlantı noktalarının açık olduğunu denetleyebilir, SQL veritabanlarının şifrelendiğini onaylayabilir ve sorunları düzeltmek için harekete geçebilirler. IoT için Azure Güvenlik Merkezi, günde altı trilyon sinyali analiz eden Microsoft Intelligent Security Graph'taki geniş tehdit zekası bilgilerini temel alarak sürekli gelişen tehditlerden korur. Bu, üreticilerin merkezi bir panoda yüzlerce yerleşik güvenlik değerlendirmesi kullanarak uç cihazlardan uygulamalara kadar Azure IoT çözümleri de dahil olmak üzere tüm Azure çözümlerinde tek bir güvenlik görünümünden yararlanabileceği anlamına gelir.
Azure Sentinel ile kullanıcılar, IOT cihazlarından Azure'a, Office 365'e ve şirket içi sistemlere kadar tüm kuruluşu kapsayan etkin tehditleri avlayabilir veya yanıt verebilir.
SecOps ekipleri artık IoT çözümlerinin yüzey saldırısını azaltmak, sorunları ciddileşmeden düzeltmek, makine öğrenimi ile saldırıları önlemek ve tüm IoT dağıtımları için tehdit algılama ve güvenlik duruşu yönetimini basitleştirmekten önemli bir değer kazanmak için doğru araçlara sahiptir. Bu yeni teklifleri Azure Spheregibi daha önce duyurulan cihaz güvenliği teklifleriyle birleştiren müşteriler, yalnızca Microsoft'un sağladığı uçlardan uca güvenliğin güveniyle IoT inovasyonuna erişebilecek - cihazları, kenarı ve bulutu kapsayan. Buradadaha fazla bilgi bulabilirsiniz.
 Bağlı Fabrika ve Endüstriyel IoT: Bağlı bir fabrikada, tüm makineler birbirleriyle iletişim kurarak, üretimin tüm yönlerini izlemek ve kontrol etmek için verilerden, IoT'den ve otomasyondan yararlanır. Müşterilerimizin dijital operasyonlarını basitleştiren ve güvence altına almak için bileşenler geliştirerek bu Endüstriyel IoT senaryoları için teklifimizi geliştirdik. Hannover Messe'deki standımızda, OPC UA özellikli makineleriniz için dijital bir ikiz oluşturan ve bu özel makinenin bilgi modelini bulutta kullanılabilir hale getiren OPC Twin'i sergileyeceğiz. Müşteriler, Azure'da çalışan mikro hizmetleri kullanarak OPC Twins'lerini doğrudan buluttan denetleyebilir ve yönetebilir. Buna ek olarak, OPC Vault ile güvenlikteki ilerlememizi sergileyeceğiz. OPC Vault, OPC UA sunucularınız için küresel ölçekte sertifikalar oluşturarak, yöneterek ve iptal ederek güvenlik yönetimini otomatikleştirir. Her iki bileşen de endüstriyel IoT çözümleriniz için basitlik ve güvenlik sağlar ve tamamen açık kaynaklıdır ve GitHub'da kullanılabilir.
We also understand the importance of simplicity and speed in getting started with a proof-of-concept for Industrial IoT scenarios. For that purpose, we continue to enhance the Connected Factory solution accelerator, which is designed to accelerate proof-of-concepts in Industrial IoT and additionally offers OEE data across customers’ factories via a centralized dashboard. Today, Connected Factory integrates with an OPC Twin dashboard and empowers manufacturers to streamline the process of getting started with Industrial IoT and generating insights from their digital operations.

Supporting business innovation

As businesses become more connected, security remains paramount to success. Microsoft is taking end-to-end security one step further for our customers to protect their data and intellectual property:
 Azure IP Advantage: The Microsoft Azure IP Advantage program now includes new benefits for Azure IoT innovators and startups. We first announced Azure IP Advantage in February, 2017, to provide comprehensive protection against intellectual property (IP) risks for our cloud customers. We are now expanding the program to customers who are innovating in IoT and at the edge to do predictive maintenance, manage digital and physical assets, and improve overall efficiency, safety and quality of products—all of which create massive volumes of data and unique business innovations. We’re responding to input from our manufacturing customers and delivering greater value to the Azure IP Advantage program, with new benefits focused on the Azure-powered IoT ecosystem and startups, including:
 • Uncapped indemnification coverage for Microsoft’s Azure Sphere and Windows IoT.
 • Access to 10,000 patents for customers using Azure to power IoT devices to defend themselves against IP lawsuits.
 • The ability for startups on Azure to acquire Microsoft patents for free.
In addition to the expanded program, we also joined the Open Invention Network and the LOT (license on transfer) Network last year to help address patent assertion risk for our customers and partners. Taken together, we believe Microsoft offers the most comprehensive, end-to-end framework for addressing IP risks in the cloud. More detail can be found in this Microsoft on the Issues blog.

Manufacturers building on Microsoft technologies

Customers are leveraging Microsoft technology in their manufacturing operations and seeing real business results. Recent examples include:
 • Bühler, one of the world’s largest providers of food processing solutions, is leveraging Microsoft blockchain technology to improve global food safety standards and reduce food poisoning rates, while increasing production efficiencies.
 • Electrolux, the Swedish home appliance manufacturer, launched a new Azure IoT smart connected air purifier and app in a matter of weeks with minimal R&D time. The Pure A9 removes ultra-fine dust particles, pollutants, bacteria, allergens and bad odors from indoor rooms.
 • Siemens Gamesa, the leader in renewable energy, is streamlining and automating how technicians inspect and maintain industrial wind turbines by migrating its autonomous drone-digital process to Microsoft Azure and infusing it with Azure AI. Integrating Azure AI services will greatly expedite the process, with image recognition reduced to 34 seconds, as opposed to 4 to 6 hours using the manual method, which also was prone to errors.
 • ZEISS teamed up with Microsoft to present a spectroscopy measurement and data sharing solution that connects the compact all-round spectrometer ZEISS Corona process with Microsoft Azure. By uploading production data from spectroscopic analysis to the cloud, clients get invaluable insights about their products and production – whenever and wherever they need it. The solution can be implemented in food production processes to monitor important quality indicators (e.g. fat, moisture, salt content) directly in the production line. This enables production managers to react immediately to process variations and helps to increase quality and productivity, while using raw materials and energy in a more efficient way at the same time.

Partners highlight new offerings

Several of our partners showcasing their solutions at the Microsoft Hannover Messe booth will make news about their latest innovations, including:
 • Intel is working with Microsoft on a new modern industrial PC reference design for factories and industrial applications. Using the reference design, which will be available later this year, device partners can build fully provisioned and customized industrial PCs that can be connected to a range of devices to discover, manage and analyze data in real time, using AI on the machine or in the Azure cloud.
 • JDA, a leading global supply chain company, will be showcasing its new Azure-based Luminate solution, which serves as an end-to-end crisis control center allowing companies to see, interpret, and act on real-time information from the entire supply chain and extended third-party digital ecosystem.

Akıllı bir üretim ilk hattını güçlendirme

Microsoft çözümleri, ön ofisten tedarik zincirine ve fabrika katına kadar günlük işleri kolaylaştırarak, daha fazla verimlilik, güvenlik ve üretkenlik sağlayarak ve çalışan performansını artırmaya yardımcı olarak üretim operasyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Mesela:
 • Microsoft 365, fabrika katındaki Firstline Çalışanları da dahil olmak üzere kuruluşları güvenli bir ortamda dijital üretime ayak uydurmak için ihtiyaç duydukları beceri ve araçlarla donatıyor. Microsoft Teams, günümüzün üretim iş gücünün işbirliği yapma ve güvenli iletişim kurma şeklini dönüştürüyor. Microsoft 365'in üretimde nasıl kullanıldığını buradanöğrenin.
 • Müşterilerin bulut bilişimi kenara yaklaştırma ihtiyacı giderek artıyor. Azure Data Box Edge, mevcut donanımlarının hemen yanında, müşterinin kendi ortamında (veri merkezinde veya fabrika katında) yer alan güçlü, yapay zeka özellikli bir uç cihaz olarak bu gereksinimi karşılamaya yardımcı olur. Azure bilgi işlem gücünü verilerin kaynaklandığı yere getirerek herhangi bir ağ gecikmesini ortadan kaldırır.
 • Karma gerçeklik uygulamaları Dynamics 365 Uzaktan Yardım ve Düzenile şirketler üretkenliği, uyumluluğu ve güvenliği önemli ölçüde artırmak için Microsoft HoloLens ve HoloLens 2'yi kullanıyor. Üretimde çok çeşitli Dynamics 365 yenilikleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.
 • Bu yılın sonlarında kullanıma sunulacak olan hololens ve HoloLens 2 için yeni Microsoft Dynamics 365 Kılavuzları, çalışanların gerçek iş senaryolarında ihtiyaç duydukları araçlara, parçalara ve kurumsal bilgilere yönlendiren adım adım talimatlarla yaparak öğrenmelerini sağlayacak.
 • Üretim, tedarik zinciri, dağıtım ve perakende genelinde finansal ve iş operasyonlarına birleşik bir yaklaşım sunmak Dynamics 365 for Finance and Operationstarafından daha kolay hale getirilir.
 • Dynamics 365 Connected Field Service aracılığıyla akıllı, bağlı saha hizmeti, üreticilerin sorunları hızlı bir şekilde tespit etmelerine ve çözmelerine yardımcı olabilir, bağlı cihazlardan ve makine öğrenimlerinden yararlanır ve bu süreçte verimliliği artırır ve maliyetleri azaltır.
Üretimin geleceği, yapay zeka, karma gerçeklik ve IoT'nin tetiklediği bozulmayla birlikte operasyonların tüm yönlerine yeni zeka seviyeleri uygulamak, mühendislik tasarımından müşteri etkileşimlerine ve tedarik zincirlerine kadar değer zincirini yeniden tanımlamaktan ibarettir. Önümüzdeki hafta sizinle bir araya gelerek dünya çapında akıllı üretimi nasıl güçlendirdiğimizi tartışmayı dört gözle bekliyoruz. O zamana kadar, nelerin planlandığı, ekibimizin nasıl etkileşime geçebileceği ve Salon 7, Stand C40'taki standımızı nerede bulabileceğimiz hakkında ek bilgi için lütfen Hannover Messe 2019'da Microsoft'u ziyaret edin.

30.10.2021

Diğer Haberler