p

CEO Stephen Elop, Nokia ve CEO Steve Ballmer, Microsoft'tan Açık Mektup

Bugün Londra'da iki şirketimiz, şirketlerimizin ilgili güçlü yönlerini birleştiren ve yeni bir küresel mobil ekosistem inşa eden geniş bir stratejik ortaklık planlarını açıkladı. Ortaklık ölçeğimizi artırıyor ve bu da dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler, geliştiriciler, mobil operatörler ve işletmeler için önemli faydalar sağlayacak. İkimiz de birlikte olduğumuz yolculuk için inanılmaz heyecanlıyız.

Anlaşmanın özel ayrıntıları üzerinde çalışılırken, ne için çalıştığımıza dair hızlı bir özet aşağıda açıklanmıştır:

• Nokia, Windows Phone'u birincil akıllı telefon stratejisi olarak benimseyecek ve Nokia'nın pazar lideri olduğu görüntüleme gibi alanlarda platformun üstünde yenilik yapacaktır.

• Nokia, Windows Phone'un geleceğini tanımlamaya ve sürmeye yardımcı olacaktır. Nokia, donanım tasarımı, dil desteği konusundaki uzmanlığına katkıda bulunacak ve Windows Phone'u daha geniş bir fiyat noktalarına, pazar segmentlerine ve coğrafyalara getirmeye yardımcı olacaktır.

• Nokia ve Microsoft, mobil ürünlerin gelecekteki evrimine uyum sağlamak için geliştirme, ortak pazarlama girişimleri ve paylaşılan bir geliştirme yol haritası üzerinde yakından işbirliği yapacaktır.

• Bing, Nokia'nın arama hizmetlerine Nokia cihazları ve hizmetleri arasında güç vererek müşterilere Bing'in yeni nesil arama özelliklerine erişim sağlayacaktır. Microsoft adCenter, Nokia'nın cihaz ve hizmet hattında arama reklam hizmetleri sağlayacaktır.

• Nokia Haritalar, Microsoft'un haritalama hizmetlerinin temel bir parçası olacaktır. Örneğin, Haritalar benzersiz bir yerel arama ve reklam deneyimi oluşturmak için Microsoft'un Bing arama motoru ve AdCenter reklam platformuyla tümleşik olacaktır

• Nokia'nın kapsamlı operatör faturalandırma anlaşmaları, kredi kartı kullanımının düşük olduğu ülkelerde tüketicilerin Nokia Windows Phone hizmetlerini satın almasını kolaylaştıracaktır.

• Microsoft geliştirme araçları, Geliştiricilerin ekosistemin küresel erişimine kolayca yararlanmasına izin vererek Nokia Windows Phone'larda çalışacak uygulamalar oluşturmak için kullanılacaktır.

• Microsoft, müşterilerin iş ve kişisel yaşamları boyunca telefonlarıyla daha fazlasını yapabilmeleri için Windows Phone ve bulut hizmetlerinin geliştirilmesine yatırım yapmaya devam edecektir.

• Nokia'nın içeriği ve uygulama mağazası, daha ilgi çekici bir tüketici deneyimi için Microsoft Marketplace ile entegre edilecektir.

Her biriz masaya inanılmaz varlıklar getiriyoruz. Nokia'nın donanım alanında yenilik geçmişi, küresel donanım ölçeği, fikri mülkiyet yaratma ve navigasyon varlıklarının güçlü tarihi ikinci planda. Microsoft yazılım ve hizmetlerde liderdir; şirketin platform oluşturma konusundaki inanılmaz uzmanlığı, milyarlarca müşterisi ve milyonlarca iş ortağının cihazlarından daha fazla faydalanma fırsatı yaratıyor.

Birlikte, Windows, Office, Bing, Xbox Live, NAVTEQ ve Nokia dahil olmak üzere dünyanın en beğenilen markalarından bazılarına sahibiz. Ayrıca, cihazdan yazılıma, uygulamalara, hizmetlere ve pazara kadar tüm deneyimi içeren bir mobil ekosistem oluşturmak ve sürdürmek için ne gerektiğini ortak bir şekilde anlıyoruz.

Bugün, savaş mobil cihazlardan birinden mobil ekosistemlerden birine geçiyor ve buradaki güçlü yönlerimiz tamamlayıcı. Ekosistemler ölçeğe ulaştıklarında, enerji ve inovasyondan beslendikleri zaman ve katılan her kişi veya şirkete fayda ve değer sağladıklarında gelişirler. Biz bunu yaratıyoruz; bu bizim vizyonumuzdur; Bugünden itibaren bu işi yapıyoruz.

Başka mobil ekosistemler de var. Onları bozacağız.

Zorluklar olacak. Onların üstesinden geleceğiz.

Başarı hız gerektirir. Çabuk olacağız.

Birlikte, fırsatı görüyoruz ve başarılı olma iradesine, kaynaklarına ve dürtüsüne sahibiz.

Stephen Elop, CEO, NOKIA ve Steve Ballmer, CEO, MICROSOFT

04.11.2021

Diğer Haberler