Alışveriş Sepetim
19,023
20,685

Calibri'nin Ötesinde: Microsoft'un bir sonraki varsayılan yazı tipini bulma

Calibri'nin Ötesinde: Microsoft'un bir sonraki varsayılan yazı tipini bulma

Beş yeni özel yazı tipini görevlendirdik – bir sonraki varsayılan yazı tipi hangisi olmalı?
Varsayılan yazı tipleri, yaptıkları izlenimin yokluğunda belki de en dikkate değerdir Onları nadiren çok düşünürüz ve onların en büyük armağanı da burada yatar. Bir yazı tipi, bir kullanıcı deneyiminin arka planına karıştığında, insanlar doğrudan yaratıcı sürece atlayabilir ve bu düşüncelerin aldığı biçim hakkında düşünmek yerine, düşüncelerine bağlı kalabilirler.
Yine de, varsayılan yazı tipleri daha göz alıcı bazı kuzenleriyle aynı yeteneğe sahip olmasa da (size bakıyoruz, Bauhaus 93 ve Showcard Gothic), kendi sessiz yollarıyla farklı bir kişilik iletiyorlar - bir kişilik uzantısı da kişiliğimiz olur. Varsayılan yazı tipi genellikle yaptığımız ilk izlenimdir; özgeçmişlerimiz, belgelerimiz veya e-postalarımız aracılığıyla diğer insanlara sunduğumuz görsel kimliktir. Ve tıpkı insanlar ve çevremizdeki dünya yaşlanıp büyüdükçe, ifade biçimlerimiz de öyle olmalıdır.
Calibri, Microsoft Office genelinde Times New Roman'ın yerini almak üzere devreye girdiği 2007'den beri Microsoft'un her şeyi için varsayılan yazı tipi olmuştur. Hepimize iyi hizmet etti, ancak gelişme zamanının geldiğine inanıyoruz. Yeni bir yön belirlememize yardımcı olmak için, sonunda varsayılan olarak Calibri'nin yerini alacak beş orijinal, özel yazı tipini görevlendirdik. Bu yepyeni yazı tiplerini bugün sizinle paylaşmaktan heyecan duyuyoruz ve katkılarınızı çok isteriz. Sosyal medyaya gidin ve bize favorinizi söyleyin . En sevdiğiniz yazı tipi bir sonraki varsayılan olarak seçilmediyse endişelenmeyin; tümü, Microsoft 365 ve ötesinde Office uygulamalarınızdaki Calibri ve diğer favori yazı tiplerinizin yanı sıra yazı tipi menüsünde bulunacaktır.

Beş yeni yazı tipi: Tenorite, Bierstadt, Skeena, Seaford ve Grandview ile tanışın

Tipografideki çok küçük görünen farklılıkların içgüdüsel tepkiler yaratma derecesi (Saturday Night Live'daki kötü şöhretli Papirüs taslağını kim unutabilir ki?), yazı tipi tasarımı sanatının ve biliminin bir kanıtıdır. Tek bir mektubun tasarımı sanatsal olabilir, ancak tüm bu bireysel harfleri birlikte çalışarak sözcükler, cümleler ve paragraflar oluşturmak başlı başına bir bilimdir. Yazı tipi tasarımında, harfler arasındaki boşluk ve şekiller, harflerin kendileri kadar önemlidir.
Yeni yazı tipleri, hümanist, geometrik, İsviçre stili ve endüstriyel gibi çeşitli sans-serif stillerini kapsar ve nüanslarını ve benzersiz kişiliğini hayata geçirmeye yardımcı olmak için her birinin tasarımcılarıyla görüştük. Yaratıcı ilhamları ve süreçleri hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Erin McLaughlin ve Wei Huang tarafından TENORITE

Tenorite, geleneksel bir beygir sans serif'in (bir serif içermeyen bir yazı tipi veya Times New Roman gibi uçlarında bir vuruş) genel görünümüne sahiptir, ancak daha sıcak, daha samimi bir tarza sahiptir. Büyük noktalar, vurgular ve noktalama işaretleri gibi öğeler, Tenorite'nin ekranda küçük boyutlarda okunmasını kolaylaştırır ve net görünen şekiller ve geniş karakterler genel olarak açık bir his yaratır.
Erin ve Wei : Yumuşak köşeleri ve dar oranlarıyla tanınan Calibri'de yıllar geçirdikten sonra çok yuvarlak, geniş ve canlı bir şey arıyorduk ve geometrik tür doğru yön gibi geldi.
Adrian Frutiger'in Avenir'inin dairesel formlarını ve sağlamlığını ikimiz de seviyoruz. Ancak müşteriler Microsoft Word gibi uygulamalarda uzun paragraflar okuyup yazdığından, karakter aralığının daha geniş olması yararlıdır. Tenorite yazı tipleri bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.
Ancak Tenorite'nin görüntüleme stilleri çok daha dar ve Trade Gothic'ten ilham alıyor. Bu daha sıkı yerleştirme, örneğin Excel elektronik tablolarında sütun başlıkları oluştururken PowerPoint sunumlarında ve tümü büyük harf ayarlarında kullanım için harika olan bir satıra daha fazla kelimenin sığmasını sağlar. Tenorite Ekran ağırlıkları da Tenorite benzerlerine göre biraz daha ince ve ağırdır, bu da aileye daha fazla çok yönlülük sağlar.
Tenorite'nin noktalama işaretlerini oluşturmak özellikle eğlenceliydi ve büyük ve dairesel olmaktan çekinmedik. Birçok yazı tipinde noktalama işaretleri çok soluktur, dar aralıklıdır veya netliğin önemli olduğu ekranda görüntü oluşturma için kolayca karıştırılabilir.

Steve Matteson tarafından BIESTADT

Bierstadt, 20. yüzyılın ortalarından kalma İsviçre tipografisinden ilham alan kusursuz, çağdaş bir sans serif yazı biçimidir. Sadeliği ve rasyonaliteyi son derece okunabilir bir biçimde ifade eden çok yönlü bir yazı tipi olan Bierstadt, aynı zamanda düzen ve kısıtlamayı vurgulayan vuruşlu sonlarla özellikle belirgindir.
Steve : Microsoft, "grotesk sans serif" türünde yeni bir yazı tipi talep etmişti; bu tarz, kaligrafik süsleme veya kalın ve ince vuruşlar arasındaki kontrast olmadan blok tarzı harflerle tanımlanmış bir tarz. 1957 yılında İsviçre'nin Haas Tipi Dökümhanesi tarafından oluşturulan Helvetica en ünlü örnektir. 
İsviçreli tipograflar, ızgara tabanlı tipografiye uygunlukları nedeniyle Helvetica gibi grotesk tasarımlara yöneldiler. Bugünün dünyasında, daha ulaşılabilir ve daha az kurumsal hissetmek için grotesk bir yazı tipinin sesinin biraz insan dokunuşuna ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Bierstadt'ın sistematik tasarımı, dijital ortamları insancıllaştırmaya ve düzenli ızgara tipografi düzenini yumuşatmaya yardımcı olacak organik dokunuşlar içeriyor.
Microsoft, Helvetica'dan önceki grotesk türlerden pek çok özelliğe sahip olan Arial'e zaten sahip ve benim yaklaşımım, çok daha mekanik ve rasyonel olarak Arial ile tezat oluşturacak bir sans serif tasarlamaktı. Son uçlar tam olarak 90 derecede kesilir - Arial'deki daha yumuşak, açılı sonlarla zıtlık oluşturan modern bir not ve Arial'in 'a', 'f', 'y' ve 'r'lerinde bulunan biraz telaşlı eğrilerin eksikliği.
Adına gelince, Bierstadt, Colorado'nun 14.000 ft zirvelerinden biri olarak adlandırılmıştır. İsviçre tipini düşündüğümde, Alpleri düşünüyorum ve Boulder'da bulunduğum için Alplerim Rockies.

SKEENA, John Hudson ve Paul Hanslow

Skeena, geleneksel serif metin yazı tiplerinin şekillerine dayanan “hümanist” bir sans seriftir. Konturları, kalın ve ince arasında belirgin bir kontrast ve birçok konturun uçlarına uygulanan belirgin bir dilim ile modüle edilmiştir. Skeena, genellikle sunumlarda, broşürlerde, tablolarda ve raporlarda bulunan daha kısa pasajların yanı sıra uzun belgelerdeki gövde metni için idealdir.
John : Skeena, son on yılda neo-grotesk ve geometrinin egemen olduğu bir tür olan sans serif'e yeni bir bakış. Cömert oranlara ve normalden daha yüksek vuruş kontrastına sahip hümanist bir sans serif yaratmak istedik (harfin kalın ve ince kısımları arasındaki ağırlık farkı olarak da bilinir). Paul, Skeena'nın ayırt ediciliğini artırmak için çapraz olarak kesilmiş terminalleri tanıttı ve 'n' ve 'a' gibi harflere giriş ve çıkış vuruşlarının eğrisini ekledim.
Microsoft hem metin hem de ekran yazı tipleri için tasarım yapmamızı istediğinden, çizgi kontrastını daha da ileri götürmek için ikincisini kullanmamız gerektiğine karar verdim. Daha büyük boyutlarda kullanılan ekran yazı tipleri, metin yazı tipleriyle açıkça ilişkiliyken, daha dramatik bir etkiye sahiptir.
Paul : Bir yazı tipinin ya görsel bir biçim alan zihinsel bir resim olarak ya da formlarını soyut düşünceye karşı sürekli olarak değerlendirerek hayat verilen soyut bir fikir olarak başladığını görüyorum. Skeena aklımda ikincisi olarak başladı ve orijinal fikrimin yazı tipinin formlarına yansıtıldığından emin olmak için sürekli değerlendirme gerektiriyordu.
Hümanist sans talebi oldukça açık olduğu için, birden çok tipografik dönemden özenle seçip onları birlikte çalışmaya zorlamak istedim. Estetik açıdan takdir etmekte zorlandığım unsurları seçtim; örneğin, yüksek kontrastlı san serifleri severim. Bunlar, dijital ortamlarda küçük boyutlarda etkili bir şekilde çalışamayacak kadar çirkin ve kırılgan olabilir, bu nedenle lüks markalaşma ve zenginlik ile ilişkilendirilme eğilimindedirler.
Skeena'nın 20. yüzyılın tip-formlarına saygıyla başını sallarken bir yandan da aşina olmadığı bir dokunuş katmasından gurur duyuyorum. Kendisinden önce gelen harika hümanist san serifleri kutuplaştırmadan beklentileri nazikçe altüst eden çağdaş bir yazı tipi.

SEAFORD, Tobias Frere-Jones, Nina Stössinger ve Fred Shallcrass

Seaford, eski tarz serif metin yazı tiplerinin tasarımına dayanan ve onların rahat aşinalığını çağrıştıran bir sans serif yazı tipidir. Nazik organik ve asimetrik formları, harfler arasındaki farkları vurgulayarak okumaya yardımcı olur, böylece daha tanınabilir kelime şekilleri yaratır.
Tobias : Başlangıçta sadece geniş bir kişilik tanımı vardı -rahat, sıcak, davetkar, hareketli- bu yüzden eski tarz çizgili yüzlerin genel hareketini inceleyerek başladık. Aynı tanıdık sıcaklığı yaratmayı umduk ama serifler olmadan.
Bu referanslar hakkında çok gerçekçi olmak istemedik, ancak şekillerin tekrar ve simetriye göre farklılaştırılması tercihi gibi temalarının çoğu çalışmamıza gevşek bir şekilde rehberlik etti. Ve akan metnin çoğu küçük harfle ayarlandığından, ilk taslaklar küçük harf dallarına, çanaklara ve terminallere odaklanarak bu öğelerin çeşitli stiller arasında nasıl bir ilişki kuracağını takip etti.
Nina : Yazı tipinin ne tür bir aşinalık ve "rahatlık" uyandırması gerektiğini tam olarak belirlemek için eski koltukların resimlerine de baktık: sandalye terimleriyle, güzel bir aile yadigarının pratik bir yorumunu arıyorduk; dayanıklı döşeme, kesinlikle peluş veya nostaljik bir şey yok. Ve italik söz konusu olduğunda, sandalye ergonomisi ve tipografi arasında paralellikler olduğu ortaya çıkıyor: şişirmek ve daha yumuşak hale getirmek yerine, sırtınız için iyi olan sert anlara güvenin.

Aaron Bell tarafından GRANDVIEW

Grandview, uzaktan ve kötü koşullarda okunaklı olacak şekilde tasarlanmış, klasik Alman karayolu ve demiryolu tabelalarından türetilmiş bir sans serif yazı tipidir. Grandview, gövde metninde kullanılmak üzere tasarlanmıştır, ancak uzun biçimli okuma için yapılan ince ayarlarla aynı yüksek okunabilirlik özelliklerini korur.
Aaron : İlk Alman Sanayi Standardı (DIN) ruhunu ve kişiliğini muhafaza bir yazı tipi oluşturmak istendiğinde ve gövde metni için daha okunabilir oldu, emin bunun mümkün olduğunu değildi.
Gövde metni için yazı tipleri, gözü daha uzun metin satırlarında yatay olarak teşvik etmelidir, ancak DIN, orta ila dar alanlardaki kısa metin dizilerinde yüksek okunabilirlik için tasarlanmıştır Bu yüzden Grandview tasarımını daha metin merkezli olmaya zorlayarak, aynı hissi artık koruyamayacağından endişelendim.
DIN'nin mekanik tarzında geliştirdiğim bir prototip olan Bahnschrift'i başlangıç ??noktası olarak kullanarak, x yüksekliğini büyük tutmaya karar verdim. Bu, düşük çözünürlüklü cihazlarda daha küçük boyutlarda daha iyi okunabilirlik ve okunabilirlik sağlar; bu, Grandview'in Windows çalıştıran herhangi bir bilgisayarda gövde metni için tasarlandığından önemlidir. Ardından, orijinal tasarımdan yaklaşık yüzde 20 daha geniş bir versiyon yarattım ve Bahnschrift-ness ile yatay yön arasındaki tam doğru dengeyi bulmak için aralarında enterpolasyon yaptım. Sonunda, küçük harfin genişliğini 40 birim artırmanın (yüzde dört ila beş) mükemmel olduğunu gördüm. Büyük harfin genişliği de küçük harfle uyumlu olmaları için yaklaşık 20 birim (kabaca yüzde iki) artırıldı.
Ortaya çıkan tasarım, Grandview, orijinalin sesini korur ve uzun biçimli metin ayarları için son derece iyi çalışır. Özellikle DIN'in mekanik stili, veri görünürlüğü ve oyundan belge ayarlarına kadar çok çeşitli tasarım uygulamalarında popüler olduğu için, topluluğun bununla nasıl ilgilendiğini görmek beni heyecanlandırıyor. bekleyemem!

Sıradaki ne?

Önümüzdeki birkaç ay içinde bu beş yönü değerlendireceğiz, ancak bunu yalnız yapmayacağız. Beş ailenin tümü artık en sevdiğiniz Microsoft 365 uygulamaları ve deneyimlerinde bulut üzerinden kullanılabilir Bugünden itibaren yazı tiplerini kullanın ve sosyal medyadaki geri bildirim ve yorumlarla bize en çok hangisini sevdiğinizi gösterin .

13.7.2021

Diğer Haberler

  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.