Avrupa'daki gizlilik yetkilileri Microsoft'un bulut taahhütlerini onayladı

Bu hafta müşterilerimizin gizliliğinin korunması için önemli bir haftadır. Avrupa Birliği'nin veri koruma yetkilileri, Microsoft'un kurumsal bulut sözleşmelerinin AB gizlilik yasasının yüksek standartlarını karşıladığını tespit etti. Bu, müşterilerimizin verileri bulutumuz üzerinden Avrupa'dan dünyanın geri kalanına serbestçe taşımak için Microsoft hizmetlerini kullanabilmelerini sağlar. Bu onayın üzerine inşa erekerek, şimdi bu yasal korumaları tüm kurumsal müşterilerimize fayda sağlayacak şekilde genişletmek için proaktif adımlar atacağız.

AB'nin 28 veri koruma kurumu, bu onayı ortak bir mektuplasağlamak için "Madde 29 Çalışma Partisi" aracılığıyla hareket etti. Daha da önemlisi, Microsoft bu onayı alan ilk ve şimdiye kadarki tek şirkettir. Bu tanıma, Microsoft'un kurumsal bulut hizmetleri için geçerlidir – özellikle, Microsoft AzureOffice 365Microsoft Dynamics CRM ve Windows Intune.

Avrupa'nın gizlilik düzenleyicileri, Microsoft'un sözleşme taahhütlerinin AB'nin "model maddelerinin" gerekliliklerinikarşıladığını kabul ederek, aslında, Microsoft'un kurumsal bulutunda depolanan kişisel verilerin, bu verilerin nerede bulunduğuna bakılmaksız olarak Avrupa'nın sıkı gizlilik standartlarına tabi olduğunu belirtti. Bu, Avrupa'nın Veri Koruma Direktifi'nin gizlilik koruması için bu kadar yüksek bir çıta belirlediği göz önüne alındığında özellikle önemlidir.

Müşterilerimiz üç temel şekilde yararlanır:

İlk olarak,AB, Avrupa Parlamentosu'nunson zamanlarda çağırdığı gibi ABD ile Güvenli Liman Anlaşması'nı askıya alması durumunda, kurumsal müşterilerimizin bulut hizmetlerimizi dünya çapında kullanımlarının kesintiye uğrayacağı veya kısıtlanacağı konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacaktır.

İkincisi,Güvenli Liman Anlaşması yürürlükte kalsa bile, sadece Avrupa'dan ABD'ye yapılan transferleri kapsar. Onaylanan sözleşme taahhütlerimiz, aksine, küresel olarak transferlere olanak tanır.

Üçüncüsü,bu sözleşme taahhütlerinin getirdiği katı yükümlülüklere hem teknik hem de operasyonel olarak uyabilmemiz için sıkı çalışma yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. İster Avrupa'da ister başka bir yerde operasyonları olsun, tüm müşterilerimiz, sonuç olarak uygulamaya koyduğumuz güçlü mühendislik korumalarından yararlanmaktadır.

Diğer şirketler AB gizlilik yasalarına uyma taahhütlerinden bahsediyorlar - ancak bu taahhüdü sözleşmelerimizde dile aldık. Ve Microsoft, Avrupa operasyonları olan müşterilerimizin verilerini hizmetlerimiz aracılığıyla yasal olarak taşıyabilmelerini sağlamak için teknik ve yasal çalışmaları yapmıştır. Gizlilik ve uyumluluğu önemseyen müşteriler için Microsoft'tan daha kararlı bir iş ortağı yoktur.

1 Temmuz'dan itibaren standart anlaşmalarımızla tüm kurumsal müşterilerimizin bu gizlilik tanımadan yararlanmasını sağlayacağız. AB onayı, müşterilerin bu yeni tanımadan yararlanmak için mevcut anlaşmalarına kısa ve standartlaştırılmış bir ek yürütmelerini gerektirir ve bunu kolaylaştırmak için çok basit bir süreç oluşturacağız.

Geleceği tahmin etmek zor. Ancak ileriye dönük olarak, hem hükümetlerin hem de müşterilerin müşteri içeriğinin ve kişisel verilerin nasıl korunduğu ve nerede depolandıkları konusunda daha fazla şeffaflık ve kontrol talep etmesini bekliyoruz. Hükümetleri serbest bilgi akışına saygı göstermeye çağırmak için sektörümüzdeki diğer kişilere katılırken, müşterilerimizin ihtiyaçlarını ön planda tutuyoruz. Bu nedenle, şifreleme uygulama ve kurumsal müşterilerin içeriklerini bölgelerindeki mevcut veri merkezlerinde depolamalarını sağlama konusundaki taahhüdümüzü daha önce duyurmuştuk.

Sonuçta, müşteriler bilgilerini yalnızca orada güvende kalacağına dair güvenleri varsa buluta emanet ederler. Avrupa veri koruma yetkililerinin bu haftaki onayı, müşterilerin Microsoft'un bulut hizmetlerine güvenmesini sağlamanın bir diğer önemli adımıdır. Ve bu sadece bir başlangıç: yakında daha fazlası gelecek.

Bu haber ve burada belirtilen düzenlemeler ve veri koruma yetkilileri hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu SSSbölümünü okuyun.

01.11.2021

Diğer Haberler