Altyapı için Bulut işletim sistemi çağına hoş geldiniz!

Yirmi yıl önce Microsoft'un ilk yıllık TechEd konferansında, ana bilgisayardan mini'lere ve istemci /sunucu bilişimine endüstri dönüşümü hakkında konuşmak için toplandık. Bu dönüşümün aracı Windows işletim sistemiydi. Bugün TechEd'de yine endüstri dönüşümünden bahsediyoruz: bulutadönüşüm . Bir kez daha, Windows işletim sistemi bu dönüşümün aracıdır.

Geri çekileyim. En temel düzeyde, herhangi bir işletim sisteminin iki "işi" vardır: temel donanımı yönetmesi ve uygulamalar için bir platform sağlaması gerekir. Bir işletim sisteminin temel rolü değişmemiştir, ancak sunucuların dağıtıldığı ölçek ve şu anda kullanılabilir veya geliştirilmekte olan uygulamaların türü büyük ölçüde değişmektedir. Donanım cephesinde, bir sunucu işletim sistemi tarafından yönetilen donanım soyutlamanın "birimi" artık "veri merkezi" düzeyine ulaşmıştır. Ve bununla, birkaç sunucunun en küçük kümesinden, microsoft'un coğrafi olarak dağıtılmış birden fazla veri merkezinde binlerce sunucuya sahip küresel kurulumlarından birinin çok büyük ayak izine kadar uzanan bir veri merkezinden bahsediyorum.

Her gün teknolojinin sınırlarını zorlayan büyük ölçekli hizmet sağlayıcıların ihtiyaçlarına yanıt olarak, ağ, depolama ve işlem satıcıları ölçeği, performansı artırmaya ve darboğazları gidermeye yardımcı olmak için önemli yenilikler sunarak yanıt verdi. Bu endüstrilerin hepsi bu dönüşümü paralel olarak yönlendirdi. Şimdi, bir seferde bir sunucunun ötesini düşünmeli ve bunun yerine işletim sistemine veri merkezinin sürücüsü olarak bakmalıyız. Bugünün veri merkezi, paylaşılan tüm kaynakları kapsayan ölçeklenebilir, akıllı, otomatik bir ortamdır ve veri merkezinin üç kaynağını düzenlemek için tüm bunları bir araya getiren yazılımın büyüsüdür: ağ, depolama ve işlem. Başka bir deyişle, bir bulut işletim sistemi.

Donanımı yönetme işi nasıl dönüştürüldüse, uygulamaları çalıştırma işi de değişti. Uygulamaların pc'lerden telefonlara, tabletlere kadar her şeyi bir arada tutabilecek uyarlanabilir bir arka udeğe sahip olması gereken birçok cihazın olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu uygulamalarla etkileşime girme yöntemlerimiz - ve bununla hem dokunma ve kaydırma hem de "beğeniler", "takipler" ve "paylaşımlar" yoluyla AND'yi tıklamayı kastediyorum - bizi ileriye itiyor. Ve bu modern uygulamaları bulut üzerinden besleyen ve etkinleştiren büyük miktarda verinin yönetilmesi gerekir. Yine, bir bulut işletim sistemine ihtiyaç.

Microsoft bu dönüşümün merkezinde yer almıştır. Büyük ölçekli bir hizmet sağlayıcısı olarak, tüm bu değişiklikleri gerçek zamanlı olarak, veri merkezlerimizde ve hizmetlerimiz aracılığıyla yaşıyoruz, bu öğrenmeleri öğreniyor ve teknolojinin sınırlarını zorlamak için sektörle birlikte çalışırken bile inşa ettiğimiz şeye uyguluyoruz. İlk TechEd'den bu yana yaptığımız konuşma ve işletim sistemine odaklanmamız yeni değil: işletim sistemi hala her şeyin çalışmasını sağlayan zeka. Değişen şey, bulutun sunduğu fırsatlara karşı sunmak için altyapı işletim sistemi ölçeği, kapsamı ve aralığıdır. Windows Server 2012 ve Windows Azure ile veri merkezleri ve hizmetleri küresel ölçekte çalıştırmaktan öğrendiğimiz her şeyi aldık ve müşterilerimizin bulutun fırsatlarını yakalamalarına yardımcı olmak için yeni nesil işletim sistemlerini ("bulut işletim sistemi" ) sunuyoruz.

Bu hafta TechEd'deki bulut işletim sistemi döneminin bu yeni dönemi ve müşterilerin bu geçişten en iyi şekilde en iyi şekilde nasıl elde etmelerine yardımcı olduğumuz hakkında daha fazla konuşmak için sabırsızlanıyorum. Bu hafta Orlando'da canlı olarak bize katılamazsanız, umarım açılış konuşmalarını çevrimiçi olarak görme şansınız olur. BT'de olmak için heyecan verici bir zaman!

Tarafından gönderildi Satya Nadella
Başkan, Sunucu ve Araçlar İş, Microsoft

04.11.2021

Diğer Haberler