Alışveriş Sepetim

2021'i dahil et: Bireyler ve kuruluşlar olarak çeşitlilik ve kapsayıcılık üzerine niyetle etkileşime geçmek

İki kişi işte.

Bugün Microsoft, daha önce yaptığımız hiçbir şeye benzemeyen küresel bir çeşitlilik ve kapsayıcılık etkinliği olan Include 2021'i başlatıyor.

Bu ücretsiz dijital etkinlik herkese açıktır ve akademi, sosyal değişim, hukuk, davranış bilimi ve çeşitlilik ve kapsayıcılık alanlarındaki küresel uzmanları bir araya getirir - Kimberlé Crenshawgibi uzmanlar, Afrika Amerikan Politika Forumu'nun kurucu ortağı ve icra direktörü, kesişen kimliklerin sosyal ve politik etkilerini anlama konusunda bir tartışmaya öncülük edecek. Bu düşünce liderlerine ek olarak, Microsoft çalışanları ve liderliği hikayeleri ve bakış açılarını paylaşacak ve iş ortakları organizasyon değişikliğini nasıl yönlendirdiklerine dair içgörüler sunacak. Henüz yapmadıysanız, bugün de bu önemli konuşmalar için bize katılabilirsiniz Dahil Et 2021 sitesinekaydolarak .

Bu sabahki konuşmanın açılışını yapan Microsoft CEO'su Satya Nadella, küresel işletmelerin başarılı olması için çeşitliliğin ve kapsayıcılığın ne kadar önemli olduğunu tartışmak için Ford Vakfı Başkanı Darren Walker tarafından sanal sahnede birleştirildi - ve bu özellikle yaptığımız her şey boyunca örüldüğü Microsoft için geçerlidir.

Satya, "Amaç duygumuzdan, misyonumuzdan bahsederken, gezegendeki her insanı ve her kuruluşu daha fazlasını başarmaları için güçlendirmeyi söylüyoruz." dedi. "Dünyadaki herkesi güçlendirmek istiyorsak, içindeki dünyayı temsil etsek iyi olur. Bundan da öte, temsil ettiğimiz dünyayı da içine dahil etmemiz gerekiyor."

Darren ayrıca bu anın aciliyetlerden biri olduğunu ve çeşitliliğin ve kapsayıcılığın "bir zorunluluk olduğunu, bir seçenek olmadığını" paylaştı.

"Bu konu ön planda ve ortada - CEO'lar ve kurullar bu konu hakkında konuşuyor, öncelik veriyor ve hesap verebilirlik için önlemler ve metrikler ekliyor." dedi. "Gerçek bir dönüşüm görüyoruz — tokenizmden gerçek dönüşüme bir hareket."

Sadece birkaç dakika içinde, dahil olmanın arkasındaki sinirbilimi tartışmak, çeşitliliğin inovasyonu ve iş büyümesini nasıl yönlendirdiği hakkında içgörüleri paylaşmak ve sektörler ve endüstriler arasında çeşitliliğin ve kapsayıcılığın küresel etkisini keşfetmek için meslektaşlarım Nick Parker,Global Partner Solutions CVP'si ve ABD Hükümet İşleri CVP'si Fred Humphries'ekatılacağım.

Ama bu her şeyden önce başkalarından içgörüler elde etmekle ilgili bir gün. Microsoft tüm yanıtlara sahip değildir ve çeşitlilik ve kapsayıcılık söz konusu olduğunda, daha gidecek çok yolumuz olduğunu biliyoruz. Bu, bir süredir bu alanda yaptığımız çalışmalara ivme kazanmak için bir fırsat. Gün boyunca, müttefiklik, kapsama, kesişimsellik, kimlik, ayrıcalık, cinsiyet, engellilik, ırk ve etnik köken, yaş, inanç ve ruh sağlığı dahil olmak üzere çeşitli konularda uzmanlık getiren birçok konuşmacıyla etkileşime geçeceğiz. Gelecek oturumlar şunlardır:

  • Müttefiklik ve new york üniversitesi Stern İşletme Fakültesi profesörü Dolly Chughile işyerinde bunu nasıl etkinleştirebileceğimiz konusunda derin bir dalış.
  • Vanderbilt Üniversitesi Afrika Amerikan Çalışmaları, Diaspora Çalışmaları ve Etik ve Toplum profesörü Michael Eric Dysonile ırk ve etnik köken üzerine konuşmalara küresel bir bakış açısı getiren bir panel; Dr. Adrienne Keene, Yerli Ödenekler blogunun yaratıcısı ve yazarı; ve Dr. Balmurli Natrajan,William Paterson Üniversitesi antropoloji profesörü.
  • Dr. Jeffrey Lieberman, Lawrence C. Kolb Profesörü ve Columbia Üniversitesi Psikiyatri Bölümü Başkanı ile akıl sağlığı ve damgalama üzerine bir tartışma.
  • Tanenbaum Dinler Arası Anlayış Merkezi CEO'su Rahip Mark Fowlerve Sosyal Politika ve Anlayış Enstitüsü araştırma direktörü Dalia Mogahedile işyerindeki inanç sohbetlerinin araştırılması.
  • Brookings Enstitüsü'nün ırk ve eşitsizlik üzerine odaklanmalarını bildirmek için araştırma ve içgörüleri nasıl kullandığının bir keşfi.
  • Susam Atölyesi ile hikaye anlatımının her yerdeki çocukların daha akıllı, daha güçlü ve nazik büyümesine nasıl yardımcı olabileceği ve hikayelerin ırk gibi konular hakkında öğretmemizi nasıl sağladığı hakkında bir tartışma.

Tek bir etkinliğin tüm cevapları sağlayacağına inanmasak da, Umudumuz Include 2021 sırasında başlatılan konuşmaların uzun süre sonra devam edeceğidir. Bugünün ötesinde, topluluğumuzu bu konulara niyet, amaç ve amansız empati ile katılmaya teşvik etmeye devam edeceğiz - başkalarını da aynı şeyi yapmaya davet ediyoruz.

Bugün gerçek zamanlı olarak bize katılamayanlar için, bazı oturum kayıtları ve ortak vaka çalışmaları da bu yılın sonlarında talep üzerine Katılım Yolculuğu sitemizde. Bu site, herkesin kullanabileceği kapsayıcılık üzerine nörobilim tabanlı öğrenme kaynaklarımızdan bazılarını, topluluğumuzdan hikayeleri ve dış uzmanların ek düşünce liderliğini içerir. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda daha fazla iş ortağı ve müşteri vaka çalışması, uzman içgörüleri ve çalışan hikayeleri ekleyeceğiz.

Darren'ın bu sabah paylaştığı gibi: "Bu kolay bir iş değil. Kolay bir iş olsaydı, uzun zaman önce yapılırdı. Kolay değil çünkü belirli normları, uygulamaları, yapıları bozmak için kasıtlılık gerektiriyor."

Microsoft olarak, kapsayıcılığın hem bireysel hem de kuruluş düzeyinde her bir kişinin yapması gereken bir seçim olduğuna inanıyoruz. Gerçek iş olmadan gerçek ilerlemenin gerçekleşmediğini biliyoruz. Bugün ve birlikte yapacağımız devam eden çalışmalarda bize katılmanızı umuyoruz.


 

30.10.2021

Diğer Haberler