2015 için Microsoft İş Tahminleri: IoT olgunlaşır, siber güvenlik toplulaşır ve makine öğrenimi işletmelere büyük avantaj sağlar

Kariyerim boyunca, bulut teknolojilerini benimseyerek dönüşüm, daha duyarlı olma ve ölçülebilir iş sonuçları elde etme konusunda hem kamu hem de özel sektördeki kuruluşlarla çalıştığım için şanslıydım. Bugün Fortune 500'ün yüzde 80'i de dahil olmak üzere her endüstri ve coğrafyadaki şirketler, daha rekabetçi olmak ve daha fazla etki sunmak için Microsoft'un bulutlarını kullanıyor. 2015'in temel iş sürücülerine baktığımızda, Nesnelerin İnterneti, siber güvenlik ve makine öğreniminden gelişen teknolojilerden daha fazla büyüme ve çeviklik öngörüyoruz.

Nesnelerin İnterneti yaygınlalasa da

IoT, çeşitli endüstri sektörlerinde olgunlaşmaya devam ediyor ve şirketler bugün işletmeler için eyleme geçirilebilir potansiyel IoT'nin sahip olduğu potansiyele odaklanıyor. İnsanlar, son 12 ay içinde Bing'de IoT aramalarındaki yüzde 430'luk artışla güçlendirilen bir eğilim olan IoT'yi işletmelerinde anlamaya ve uygulamaya istekli.

IoT artık sadece "şeyleri" bağlamakla ilgili değil; sensörlerin ve bulut bilişimin bu şekilde çoğalması, işletmelere IoT'nin ödemesi olan neredeyse sınırsız miktarda veriye erişim imkanı verdi. Önümüzdeki yıl başarılı şirketler için zorluk, önemli içgörüler üzerinde hareket etmek, müşteri hizmetlerini iyileştirmek, pazara çıkma süresini azaltmak, ürün ve hizmet geliştirmede yeni yenilikler sağlamak ve sonuçta yeni iş modelleri ve gelir akışları ile kendilerini dönüştürmek için bu verilerden yararlanmak olacaktır.

Rockwell Automation, IoT'nin dönüştürücü gücünün en önemli örneğidir - bu durumda sadece işlerini değil, tüm bir sektörü dönüştürmüştür. Rockwell, dünya çapında ürünleri için yönetilen izleme ve destek sağlayarak petrol tedarik zincirini dönüştürmek için yeni istihbarat biçimleri inşa ediyor. Bu, geniş petrol ve gaz tedarik zinciri boyunca ekipman arızalarını tahmin etmek, performansı gerçek zamanlı olarak izlemek ve gelecekte arızaları önlemek için tasarımları ve süreçleri iyileştirmeye yardımcı olmak için yazılım, sensör ve cihazları kullanan bulut tabanlı çözümleri içerir - hepsi de yerel benzin istasyonunuzun ihtiyacınız olduğunda yakıta sahip olmasını sağlamak için.

Bu petrol ve gaz endüstrisi örneğinden, favori bir ev mağazasından alışveriş yaparken akıllı telefonunuzda aldığınız kuponlara kadar, Nesnelerin İnterneti 2014'te konseptten gerçeğe geçti ve 2015'te yaygınlaşmasını bekliyoruz.

İşletmeler siber güvenliği güçlendirecek

2014 yılında, hemen hemen her sektördeki büyük isim şirketleri siber saldırıların kurbanı oldu ve FBI Direktörü James Corney'nin "ABD'de iki tür büyük şirket var. Hacklenenler var... ve hacklendiklerini bilmeyenler."

Ponemon Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir anket, ABD perakende mağazaları için siber suçların ortalama maliyetinin 2013'ten 2014'te şirket başına yıllık ortalama 8,6 milyon dolara iki katından fazla arttığını ve finansal hizmetler, teknoloji ve iletişim sektöründe de büyük ölçüde arttığını gösterdi.

İşletmelerin artan bilgisayar korsanları tehdidiyle mücadele etmek, işletmelerini korumak ve büyük kayıpları önlemek için daha fazla şey yapmaları gerektiği açıktır. İşletmelerin şirket içinde, bulutta ve mobil cihazlarda güvenliği artırmalarına yardımcı olacak politika ve teknoloji gelişmeleri görüyoruz.

Göreceğimiz en büyük değişikliklerden biri, tüketicileri korumak ve dolandırıcılık maliyetlerini azaltmak için yeni bir teknoloji olan Europay MasterCard ve Visa'ya (EMV) geçiştir. EMV, bilgisayar çipleri ve çip kartı işlemlerinin kimliğini doğrulamak için kullanılan teknoloji ile donatılmış kartlar için küresel bir standarttır. Ekim 2015'te gelen ve EMV uyumlu kartlarla yapılan işlemleri kabul etmeyi seçen EMV uyumlu olmayan cihazlar kullanan satıcılar, hileli olduğu tespit edilen işlemler için sorumluluk üstlenir. 2015 yılında, bu uyumluluk gereksiniminin modern kart teknolojisine ve modern satış noktaları cihazlarına büyük bir hareket sağlamasını bekliyoruz. Bu, bankalar, tüccarlar ve tüketiciler için daha iyi güvenlik anlamına gelir.

Makine öğrenimi işletmelere rekabette bir ayak kazandıracak

Microsoft'ta üretkenliği yeniden keşfederken, daha tahmine dayalı, kişisel ve yararlıaraçlar oluşturuyoruz. 2015 yılında, işletmeler buluttaki büyük veri hizmetlerinden tam olarak yararlanmaya başlayacak ve makine öğreniminin özellikle perakende, üretim ve sağlık sektörlerinde katlanarak büyümesini bekliyoruz.

Bu büyüme üç faktör tarafından yönlendirilecektir: makine öğrenimine daha geniş erişim, büyük bilgi işlem gücü bağlantı sistemleri ve hizmetleri ve çevrimiçi verilerin patlaması. Bu gelişmeler, kuruluşların veriye dayalı karar verme için makine öğrenimini kullanmaları için daha fazla fırsat yaratır.

Pier 1 Imports, iş etkisi sağlamak için makine öğrenimini yararlanan bir şirket örneğidir. İş ortağı MAX451ile Azure Machine Learning'i kullanarak, Pier 1 Imports, bir müşterinin bir sonraki ürün kategorisini en çok hangi kategoride satın almasının en yüksek olduğunu yüzde 56 doğrulukla belirleyebilir. Ayrıca, bir müşterinin e-ticaret verilerinin yanı sıra tuğla ve harç deposu verilerine dayanarak, mal kategorilerinden herhangi birinden ürün satın alma olasılığını tahmin edebilir.

Geçen yıl, 2014'te dünyanın dört bir yanındaki müşterilerle yaptığım konuşmalara dayanarak en iyi kurumsal teknoloji trendleri olarak gördüklerimi paylaştım. 2014'e baktığımızda, bu trendlerin ne kadar yaygın bir şekilde benimsendiğini ve müşterilerimizin elde etmesine yardımcı oldukları iş sonuçlarını görmek heyecan verici. Geçmişte IoT, güvenlik ve makine öğrenimi konusunda müşterilerimizle etkileşimde bulunmuş olsak da, 2015'in bu teknolojilerin olgunlaşmasında ve benimsenmesinde çarpıcı bir artış göreceğini ve her ölçekten işletmeye benzersiz büyüme fırsatları ve rekabet avantajı sunacağını öngörüyoruz.

30.10.2021

Diğer Haberler